FreeNAS/TrueNAS

FreeNAS je open-source řešení postavené na FreeBSD. Pod kapotou se skrývá vynikající souborový systém ZFS, který poskytuje pokročilou kontrolu integrity dat, shapshotování a několik úrovní redundance. Celé řešení si nalezlo své místo tam, kde je potřeba pracovat s datovými strukturami na trhu. TrueNAs je poté enterprise řešení pro podniky, které potřebují pokročilé funkce.

Využití

FreeNAS si nalezl svoji rostoucí oblibu nejen v domácnostech, jako levné řešení NAS, ale i ve všech společnostech, kde je požadavek na vysoce dostupné a stabilní řešení pro uchování dat.

Aplikaci ZFS můžeme nazvat budoucností serverových technologií a světem osvobozeném od drahého hardware RAID. Takto předpřipravené prostředí má už jen malý krůček k vysoké dostupnosti za tu nejpřijatelnější možnou cenu.

Pro podnikové sítě je dostupné řešení TrueNAS od společnosti IXSystems.

Hlavní výhody FreeNAS

Jednoduchost

Jednoduché a intuitivní ovládání FreeNAS/TrueNAS přes web ocení správci i společnosti. Není potřeba hradit drahá školení za administrátory. S FreeNAS zvládne práci s objemnými daty každý.

ZFS

FreeNAS strategicky vsadil na ZFS (Zettabyte File system), který je budoucnost serverých technologií. ZFS dokáže odstranit z firem drahý a problematický hardware RAID. Sám se umí opravovat a dokáže z levných disků postavit vysoce stabílní infrastruktury.

Open source

Mít otevřené kódy do celého světa pomáhá nejen vývojářům s rychlým rozvojem, ale také s bezpečností. Chyby jsou mnohem rychleji odhaleny a opraveny než jak je tomu u zavřených řešení.

Šifrování

FreeNAS/TrueNAS umí v základu šifrování disků pro potřeby vyšší bezpečnosti.

Zálohování

Zálohování se přímo nabízí provádět na FreeNAS. Odpadá potřeba zbytečného nákupu specializovaných software od třetí strany.

Shapshoty

V základu umí FreeNAS shapshotování a následné revertování ze snapshotů.

SLOG

SLOG, nebo-li oddělený LOG device je řešení, jak výrazně zrychlit zápisy na rotační disky a tím maximalizovat IOPS

L2ARC

L2ARC je způsob, jak na FreeNAS definovat dedikované místo pro soubory, které jsou často čteny. Hodí se, když přeteče RAM.

Kde stojí Connectica s FreeNAS?

Connectica s.r.o je  branded reseller v České republice pro TrueNAS. Obhospodařuje FreeNAS/TrueNAs servery několika zákazníků po ČR i EU, pomáhá tím ostatním správcům a sama Connectica používá FreeNAS řešení pro své vlastní, vývojové účely.
 • Branded reseller

  Jsme autorizovaní přeprodejci TrueNAS pro ČR.

 • Implementace

  Nasazujeme FreeNAS/TrueNAS ve firmách spolu s dodávkou ověřeného hardware.

 • Debugging

  Řešíme různé specifické problematiky, se kterým se při nasazení FreeNAS/TrueNAS ve firmách setkávají administrátoři.

 • Monitoring

  Vyvinuli jsme si sadu monitorovacích nástrojů na FreeNAS, sledujeme klíčové ukazatele

 • Správa serverů

  V mnoha společnostech spravujeme NASky a pomáháme s jejich údržbou.

 • Doma

  Sami FreeNAS aktivně používáme pro náš interní vývoj.

Connectica s.r.o

Poskytovatel specializovaných služeb pro firmy.